Szafy chłodnicze – czym są i do czego służą

Szafy chłodnicze – czym są i do czego służą?

W kuchni danego obiektu gastronomicznego z pewnością znajdują się produkty spożywcze, które powinno przechowywać się w niższych temperaturach, by nie straciły swoich wartości ani nie uległy zepsuciu. Napoje, mięso i wędliny czy wszelkiego pochodzenia nabiał i sery są tego rodzaju produktami, które wymagają chłodzenia, jednak nie mrożenia. Idealnie do tego nadają się właśnie szafy chłodnicze.

Czym jest szafa chłodnicza i do czego służy?

Szafa chłodnicza to swojego rodzaju lodówka, która znajduje swoje zastosowanie w miejscach publicznych, gdzie oferowane są wszelkie usługi gastronomiczne. Polega na odbieraniu ciepła z produktów i wyrzucaniu go na zewnątrz.  Idealnie sprawdza się do sklepów spożywczych, restauracji, stacji czy też cukierni. Przede wszystkim szafa chłodnicza ma duże gabaryty, więc można w niech przechowywać znacznie większą ilość półproduktów i produktów. Zakres temperatury szafy chłodniczej waha się od  1 stopnia Celsjusza do 10 stopni Celsjusza. Szafa chłodnicza ze względu na swoją wielkość umożliwia posortowanie artykułów na kilka grup, dzięki czemu mogą być one właściwie przechowywane zgodnie ze standardami i wytycznymi.

Szafy chłodnicze mogą mieć różne zastosowanie. Mogą być wykorzystywane do ekspozycji różnych potraw. W takim wypadku najlepiej sprawdza się szafa ze szklanymi przezroczystymi drzwiami. Czasami szafa ma posłużyć jedynie jako schronienie dla półproduktów, z których będą przygotowywane dania. Wtedy najlepsza będzie szafa ze stali nierdzewnej lub blachy malowanej proszkowo. Z racji tego, że każda szafa chłodnicza wygląda inaczej, najlepiej najpierw ustalić, jakie potrzeby ma ona spełniać w danym obiekcie, czy ma być jedno- lub dwudrzwiowa i jakie powinny być jej wymiary zewnętrzne.

Zalety użytkowania szafy chłodniczej

Szafa chłodnicza to idealny wybór dla cukierni, sklepów czy restauracji. Jej estetyczny wygląd sprawia, że wypełni ona znakomicie każdy lokal.  Większość szaf posiada elektroniczne sterowanie, które pozwala na regulację temperatury, dzięki czemu będzie można ją precyzyjnie dopasować do produktów, które będą miały znajdować się w środku. Szafy chłodnicze mogą znajdować się nawet w miejscach, gdzie wentylacja jest słabsza i  temperatura otoczenia wynosi nawet do 40 stopni. Obieg powietrza w urządzeniu jest na tyle równomierny, że umożliwia rozprowadzanie chłodu w całej komorze. Nie ma obaw, że chłód zacznie przedostawać się na zewnątrz, ponieważ szafy chłodnicze posiadają zawiasy domykające się oraz zamki, które umożliwią zablokowanie drzwi. Szafy są wykonywane zawsze z solidnych materiałów, nie ma więc obaw o ich szczelność. A dodatkowo posiadają również automatycznie odszranianie.

Szafa chłodnicza jest niezbędnym elementem dla każdego, kto chce w prawidłowy sposób przechowywać produkty i półprodukty wymagające niższej temperatury.  Dzięki nim produkty zachowują swoją świeżość i nie są narażone na wysoką temperaturę ani niepożądane działania otoczenia.

Inspirowane: Tanake.com.pl – komora chłodnicza

Dodaj komentarz