Podstawowe wyposazenie cukierni, czyli syfon do bitej smietany w roli glownej

Podstawowe wyposażenie cukierni, czyli syfon do bitej śmietany w roli głównej

Syfony przeznaczone do ubijania to proste, a zarazem wyjątkowo praktyczne akcesoria do cukierni. Pozwalają starannie udekorować desery bitą śmietaną, a także ułatwiają przygotowanie wielu potraw. Jakie aspekty należy mieć na uwadze, wyposażając cukiernię w tego rodzaju sprzęt?

Syfon do bitej śmietany – zastosowanie

Profesjonalny syfon do bitej śmietany daje praktycznie nieograniczone możliwości wykorzystania. To wielofunkcyjne urządzenie, dzięki któremu stworzyć można wiele deserów oraz potraw. Wykorzystywany jest nie tylko do ubijania śmietany, ale również do przygotowywania pianek, musów, ciast, kolorowych napojów i sosów. Część syfonów posiada wymienne końcówki, które umożliwiają serwowanie i dekorowanie żywności. Tego rodzaju akcesoria do cukierni przeznaczone są do obróbki przede wszystkim produktów schłodzonych. Niektóre syfony można jednak wykorzystać podczas przygotowywania dań ciepłych i gorących, takich jak zupa krem.

Budowa i obsługa

Syfon do bitej śmietany posiada z reguły nieskomplikowaną konstrukcję. Zbudowany jest z foremnej butli, wykonanej ze stali nierdzewnej lub aluminium. Składa się również z metalowej lub plastikowej głowicy, ze specjalnym miejscem do zamontowania odpowiedniego naboju. Wyposażenie cukierni tego rodzaju jest szybkie, łatwe i bezpieczne w obsłudze. Syfony z powodzeniem znajdują zastosowanie nie tylko w profesjonalnej gastronomii, ale również w warunkach domowych.

Cena

Najtańszy syfon do bitej śmietany kosztuje kilkadziesiąt złotych. W zastosowaniach profesjonalnych konieczny jest jednak zakup urządzenia specjalistycznego, którego koszt zwykle przekracza 300 zł. Warto pamiętać, że pod wpływem rozszczelnienia syfonu, ucieka z niego gaz. Porcję ubitej śmietany należy więc zużyć od razu, a nadwyżkę przechowywać w warunkach chłodniczych. Tego rodzaju wyposażenie cukierni przy każdym użyciu wymaga opróżnienia – ponowne napełnienie urządzenia bez jego uprzedniego oczyszczenia jest bardzo niehigieniczne i może być bezpośrednią przyczyną zatrucia gości lokalu.

Czyszczenie syfonu

Aby zachować wysoką jakość śmietany ubitej w syfonie, należy regularnie czyścić jej głowicę, korpus oraz końcówki. Kluczowe znaczenie ma materiał, z którego wykonane są poszczególne elementy syfonu. W czystości najłatwiej utrzymać modele wykonane ze stali nierdzewnej – po rozebraniu sprzętu na części, możliwe jest mycie go w zmywarce. Syfon aluminiowy sprawdzi się równie dobrze. Producenci bardzo często sprzedają tego rodzaju akcesoria do cukierni w kompletach, które zawierają nie tylko rozmaite końcówki dozujące, ale również specjalne szczoteczki do czyszczenia.

Źródło: Tanake.com.pl – wyposażenie gastronomiczne

Dodaj komentarz